Studia drugiego stopnia na specjalności „Fizyka Reaktorów Jądrowych” (kierunek Fizyka, Wydział Fizyki UW) mają na celu przygotowanie kadr dla sektora energetyki jądrowej. Absolwenci kierunku zdobędą wykształcenie w dziedzinie energetyki jądrowej, fizyki jądrowej, ochrony radiologicznej i dozymetrii. Uzyskają specjalistyczną wiedzę w zakresie technologii reaktorów jądrowych, identyfikowania problemów w systemach energetycznych, modelowania pracy w elektrowniach jądrowych oraz bezpiecznej eksploatacji takich obiektów. Zdobyte wykształcenie pozwoli im na podejmowanie pracy w sektorze energetyki jądrowej, a także bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej. Studia na specjalności „Fizyka Reaktorów Jądrowych” przygotują ich także do prowadzenia pracy naukowo-badawczej w ośrodkach akademickich, instytutach naukowych i ośrodkach przemysłowych w sektorze energetyki jądrowej oraz kształtowania polityki energetycznej kraju. Wiedza pozyskana podczas studiów będzie również przydatna w stosowaniu technik i technologii jądrowych w medycynie i innych dziedzinach przemysłu, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Rozwój polskiego sektora energetyki jądrowej wymaga stworzenia nie tylko odpowiedniej infrastruktury edukacyjnej, ale i badawczo-technicznej. Proces kształcenia na specjalności „Fizyka Reaktorów Jądrowych” będzie realizowany z wykorzystaniem kadry naukowo-badawczej Zakładu Fizyki Jądrowej Wydziału Fizyki UW, który należy do jednego z największych zespołów uniwersyteckich w Polsce zajmujących się fizyką jądrową i prezentuje szeroki zakres tematów badawczych w tej dziedzinie. Wydział Fizyki UW współpracuje w tym zakresie z tak prestiżowymi ośrodkami badawczymi jak CERN (Szwajcaria), GSI (Niemcy), GANIL (Francja), Orsay (Francja), RIKEN (Japonia), ORNL (USA), MSU (USA) oraz krajowymi grupami badawczymi jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Instytut Chemii i Technik Jądrowych w Warszawie czy Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie.

Z uwagi na brak doświadczenia w dziedzinie energetyki jądrowej polski program rozwoju tej technologii wymaga wsparcia ze strony partnerów zagranicznych. Studia na Wydziale Fizyki UW będą realizowane we współpracy z uczelniami mającymi wieloletnie doświadczenie w kształceniu kadry elektrowni jądrowych. Są to m.in.: KINGS KEPCO International Nuclear Graduate School (Korea Południowa), International Institute of Nuclear Energy (Francja), Czech Technical University w Pradze oraz Slovak University of Technology w Bratysławie.

W ramach tej współpracy studenci specjalności „Fizyka Reaktorów Jądrowych” będą mieli możliwość uczestniczenia w wymianie akademickiej między wybranymi ośrodkami. Możliwość rozwoju naukowego oraz zdobycia kompetencji, niezbędnych na rynku pracy zyskają biorąc udział w międzynarodowych konferencjach naukowych, szkoleniach, szkołach letnich oraz warsztatach tematycznych.